TERBİYELİ KÖFTE ÇORBASI (BİLYE ÇORBASI)


TERBİYELİ KÖFTE ÇORBASI (BİLYE ÇORBASI)

Malzemeler

Köftesi İçin:

250 Gr Kıyma

1 Kahve Fincanı Pirinç

1 Adet Yumurta Akı

Tuz-Karabiber

Terbiyesi İçin:

1 Adet Yumurtanın Sarısı

1 Adet Limon Suyu

Kıvam Vermek İçin.

1-1,5 Yemek Kaşığı Un

Yapılışı

Pirinçler ayıklanır,yıkanır ve suyunun süzülmesi sağlanır.Köfte yoğurulacak kaba kıyma,suyu süzülmüş pirinç,yumurta akının bir kısmı,tuz,karabiber ile köfte yoğrulur.Bir çay tepsisine 3-4 yemek kaşığı un serpilir.

Minik minik köfteler yapılıp tepsinin içinde heryanlarının unlanması sağlanır.

Bu arada çorba tenceresine varsa etsuyu yoksa içme suyu,tuz ve 1 yemek kaşığı zeytinyağ ya da sıvıyağ konur.Kısık ateşte kaynamaya bırakılır.

Köftelerin yuvarlanması bitince parti parti kaynayan suya atılır.Tepside kalan un,yağ ile kavrulur.Üzerine bir miktar soğuk su koyup inceltilir.Çorbaya katılıp iyice karıştırılır.

Bir kasede yumurtanın sarısı,yumurta beyazının artanı,limon suyu blendır ile çırpılır.Kaseye çorbanın suyundan alınarak terbiyeye ilave edilirek ılınması sağlanır.Köftenin içindeki pirinçler uzayıp pişince çorbanın terbiyesi ilave edilip,bir taşım kaynatılır.

Ben bazen kırmızı biberli tereyağ yakıp,çorbaları servis tabağına aldıktan sonra çorbanın üzerine döküyorum.Bazen de beyaz olarak servis yapıyorum.Bazen de çorbanın suyunu hazırlarken 1 adet domates rendeliyorum,böyle yapınca çorbanın rengi hafif pembe oluyor.

Afiyet Olsun...


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !