KIYMALI BÖREK

 

Sevgili Sevim Ablacığımdan aldığım bu tarifle o kadar kolay oldu ki börek anlatamam.Onda daha ne cevherler var.Sırası geldikçe onun tariflerini sayfamda yayınlayacağım.Sağolasın Sevim Ablacım.

Malzemeler

Hamuru İçin:

500 Gr Un

250 Ml Su

1/2 Kahve Fincanı Zeytinyağ

1 Yemek Kaşığı Sirke ya da Limon Suyu

Tuz

İç Malzemesi:

350 Gr Kıyma

2-3 Adet Kurusoğan

4-5 Yemek Kaşığı Zeytinyağ

Tuz-Karabiber

Yufka Aralarına Sürmek İçin:

1/2 Komposto Kasesi Zeytinyağ(Biraz Fazla da Olabilir)

Yapılışı

Çukur bir kaba un elenerek alınır.Ortası çukurlaştırılır.Çukur kısma zeytinyağ,sirke,tuz ve su ilave edilerek yavaş yavaş parmak uçları ile karıştırılır.Daha sonra kuvvetlice yoğurulan hamur üzeri nemli bez ile örtülerek buzdolabında 15-20 dk dinlendirilir.Bu arada iç malzeme pişirilir.

Önce kıyma zeytinyağda kavrulur.Rengi kahverengi olunca üzerine yemeklik doğranmış soğanlar ilave edilir.Kısık ateşte soğanlar şeffaflaşıncaya kadar kavrulur.Pişince üzerine tuzu ve karabiberi ilave edilir.Soğumaya bırakılır.

Bu arada dinlenen hamur ikiye bölünür ama eşit iki parça değil.Biri diğerinden yumurta kadar büyük olmalı.Çünkü alt kat için açılacak bezeler üst kattakilerden daha büyük olmalı.Hamuru ikiye böldükten sonra her iki parça 15 parçaya bölünmeli.Bezeler güzelce yoğurularak yine nemli bez kapatıp buzdolabında bir süre daha bekletilir.

Bezelerin büyük olanları önce açılır.Her beze yemek tabağı büyüklüğünde açılır.Üzerine zeytinyağ fırça ile mümkün olduğu kadar az sürülür.15 yufka üst üste araları yağlanarak sıralanır.Daha sonra bu yufka yığını el ile çekerek(özellikle kenarladan)tepsinin boyutlarına göre genişletilir.Alt kat tepsiden bir parmak kadar sarkmalıdır.Tepsiye serilen yufkanın üzerine kıymalı harç önce kenarlara kalanı da ortaya serpiştirlir.

Üst kat için hazırlanan bezeler de yine tabak büyüklüğünde açılıp araları yağlanarak hazırlanır.Yine el ile çekiştirerek açılır.Kıymalı harcın üzerine serilir.Yufkalar tepsiye serilirken oklavaya gevşek şekilde sarılır.Sonra tepsinin üzerinde oklavadan açarak serilir.Tepsiden sarkan hamurlar yağlanarak kıvrılır.Üzerine yine zeytinyağ sürülür.Dilimleyerek 200 derece ısıtılmış fırında altı ve üstü kızarana dek pişirilir.Çıtır çıtır böreğiniz hazır oldu bile.Yanında ayran ya da karpuz ile mmmmmmmmmmm.

Afiyet Olsun...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !