KADAYIF GÖMLEKLİ PİLAV

Malzemeler

250 Gr Çiğ Kadayıf

100 Gr Tereyağ

Pilavı İçin:

3 Su Bardağı Gönen Baldo Pirinç

5-6 Yemek Kaşığı Sıvıyağ

2 Parça Tavuk Göğüsü(Bonfile)

500 Gr Mantar

1 Yemek Kaşığı Tereyağ

Karabiber

Tuz

1 Tatlı Kaşığı Limon suyu

1 Tatlı Kaşığı Şeker

Yapılışı

Pilav hazırlığı için önce tavuklar minik minik küpler halinde kesilir.Mantarlarda büyüklüğüne göre ikiye ya da dörde bölünür.

Tavaya önce 1 yemek kaşığı tereyağ konur.Eriyince tavuk etleri tavaya alınır.Suyunu salıp çekene kadar kavrulur.Mantarlar da ilave edilir.Tekrar suyunu salıp çekene dek kavrulur.Tuz,karabiber serpilip kenara alınır.

Büyük bir tencerede pirinç,sıvıyağ ile pirinçler şeffaflaşıncaya kadar kavrulur.Bu aşamada 4 su bardağı su ilave edilir.Tuz,şeker ve limon suyu ilave edilip kaynaması beklenir.En büyük ocak en kısık ayara getirilerek pilav pişirilir.Pilav suyunu çekince tavuklu,mantarlı karışım içine ilave edilir.Yavaşça karıştırılarak pilav havalandırılır.Kapağı kapatılıp bir kenara alınır.

100 gr tereyağ tavada eritilir.Hatta kokusu güzelleşinceye kadar biraz yakılır.Kadayıflar bir tepside elle havalandırılır.Eritilen yağ kadayıfların üzerine dökülür.Elimizler harmanlıyarak yağ,kadayıflara yedirilir.

Kadayıflar kek kalıbının içine kenarlardan 3-4 parmak sarkacak şekilde yerleştirilir.Boşluğa pişirilen pilav hafif bastırarak yerleştirilir.Kenardan sarkan kadayıflar pilavın üzerine kapatılır.200 derece ısıtılmış fırında kadayıflar pembeleşinceye dek pişirilir.Üst kısmı daha çabuk kızardığı için kalıbın üstü alimünyum folyo ile kaplanır ya da kalıbı koyduğumuz fırının üst katına boş bir tepsi daha yerleştirilir.Kadayıf kızarınca kek kalıbı servis tabağına ters çevrilir.Dilimleyerek servis edilir.

Not:Arzu ederseniz krem karamel kaplarına tek kişilik olarak hazırlayabilirsiniz.İkinci kez yaptığımda öyle yaptım.Bir de pilavı garnitür ile çeşitlendirdim.İkisi de çok güzel oldu.

Afiyet Olsun...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !