EKMEK DOLMASI

Malzemeler

1 Ad Dolmalık Ekmek
250 Gr Kıyma
2 Paket Dolmalık Fıstık
1 Ad Kurusoğan
Tuz-Karabiber-Kırmızıbiber
-Köfte Baharı
1 Tablet Etsu
3/4 Su Bardağı Su
1 Ad Patates
4-5 Yemek Kaşığı Tereyağ ya da Sıvıyağ

Yapılışı

Ekmek ters çevrilir.4-5 cm çapında bir kapak çıkarılır.Buradan ekmeğin içi boşaltılır, içler ufalanır.Kurusoğan rendelenir ya da rondoda çekilir.
Bir tencereye yağ ve fıstıklar konup hafif pembeleşinceye kadar kavrulur.Sırayla kııyma,soğan ilavesi ile kavurmaya devam edilir.Pişince tuz,baharat konur.Hemen ardından ufaladığımız ekmek içleri ilave edilir.Bu harç ekmeğin içine doldurulur.Ekmekten çıkardığımız kapak yerine kapatılır.
Ekmeğin yüksekliğinde bir tencere seçilir.İnce ince dilimlenen patates tencerenin dibine bir sıra halinde dizilir.(Ekmeğin tencereye yapışmasını önlemek için)Doldurulmuş ekmeğin altındaki kapağı elimizle destekleyerek kapak kısmı alta gelecek biçimde patateslerin üzerine konur.Tencere kısık ateşli ocağa alınır.
Diğer tarafta bir cezveye su ve etsu tablet konur,kaynatılır. Bu etsuyu ekmeğin üzerine her defasında 2-3 kaşık olmak üzere dökülür.Dibi de ıslak olmlalı.Ekmek piştikçe kabuğu çatlak çatlak olur.Parmak ile hafif bastırınca yumuşadığı anlaşılır.Pişen ekmek tencere ters çevrilerek ekmek tencerenin kapağına alınır.Düz bir servis tabağına ters çevrilir.Pasta gibi dilimleyerek servis edilir.
Afiyet Olsun...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !