Dr Oetker ile Kolay Cheesecake

 

1.İzmirli Yemek Bloğu Yazarları toplantımıza katılan sponsorlarımızdan biri olan Dr Oetker ın bize verdiği hediyelerimizi sıra sıra kullanıyorum.Yılbaşı öncesi Korece kursundan arkadaşlarımla bizim evde toplandığımızda tatlılarımızdan biri de bu pratik cheesecake oldu.Bir süre önce Ege Mutfak Zirvesinde gezinirken Dr Oetker standında bu lezzet yapılıp gelenlere ikram ediliyordu ve ben orda tatma şansı yakalamıştım.

Bu cheesecake toplantıya katılan çoğu arkadaşımız tarafından yapıldı.Ben eksik kalır mıyım ? Tabi ki hayır.İşte bu Mandalinalı Cheesecake de benim yapmış olduğum

Malzemeler

Taban Malzemeleri

2 Paket Burçak Bisküvi

50 gr Tereyağ

1 Kahve Fincanı Süt

Krema Malzemeleri

Dr Oetker Cheesecake Yap

500 ml Süt

300 gr Süzme Yoğurt

Meyveli Kaplama Malzemeleri

Dr Oetker Mandalina Tadında Pelte

2 Adet Mandalina(Süslemek İçin Ama Kullanılmasa da Olur)

Yapılışı

Önce burçak bisküviler ufalanır.50 gr tereyağ eritilip bisküviler ile iyice karıştırılır.Üzerine süt konup yine karıştırılır.Kelepçeli kalıbın dibine hafif bastırarak yerleştirilir.Buzdolabına kaldırılır.

Çukur bir kapta Cheesecake Yap ile süt krem şanti yapar gibi önce düşük devirde sonra iki üç dakika yüksek devirde çırpılarak hazırlanır.İçine süzme yoğurt eklenip kısa bir süre daha çırpılır.Dolaptan aldığımız bisküvilerin üzerine krema dökülüp düzleştirilir.Yine buzdolabına kaldırılır.

Küçük bir tencerede üzerindeki ölçülerle Mandalinalı Pelte pişirilir.Cheesecake dolaptan alınır.Üzeri mandalina dilimleri ile süslenir.Meyvelerin üzeri kaplanacak kadar pelte kaşık kaşık dökülür.Bu aşamada en az 4-5 saat bekletilir.Servis sırasında kelepçeli kalıptan çıkarılan cheesecake servis tabağına çıkrılır.Dilimleyerek servis edilir.

Afiyet Olsun... 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !