DONDURMALI İRMİK HELVASI

 

Bu tarifi çok önceleri

http://yemekzevki.blogspot.com/2005_06_01_archive.html

adresinde görüp yapmıştım.İkram ettiğim herkes bayılıyor.Bu kandilde de bunu yaptım.Yiyenler çok beğendi.Melda hanıma bize bu tarifi kazandırdığı için çok teşekkür ediyorum.

Malzemeler

125 Gr Tereyağ

1 Paket Dolmalık Fıstık

250 Gr İrmik(Yarım Paket)

500 Gr Şeker(Yarım Paket)

750 Ml Su+Süt

100 Gr Dil Peyniri

İçi İçin:

500 Gr Sakızlı Dondurma

Üzeri İçin:

Karamel Sos

Toz Fıstık

Yapılışı

Geniş ve sığ bir tencerede tereyağ eritilir.İçine fıstıklar konup birkaç kez karıştırılır.Üzerine irmik konur.İrmiklerin içindeki fıstıkların rengi koyulaşıncaya kadar kısık ateşte kavrulur.Üzerine şeker dökülür.İster 250 gr su+500 gr süt ister tam tersi sıvı irmiklerin üzerine yavaşça dökülür.Bu arada helvadan sıçramalar olabilir.Dikkatlice karıştırılmalı.Dilimlenmiş dil peyniri bu aşamada helvaya katılır.Suyunu çekince üzerine bir avuç şeker serpilip,demlenmeye bırakılır.

Helva ılınınca bir komposto kasesi streç film ile kaplanır.Eğer kalabalık bir gruba servis edilecekse birkaç kase hazırlanabilir.

Kasenin içine helvadan konur ve bastırarak kasenin şeklini alması sağlanır

 

 

İçine dondurmadan konur.

 

 

Üzeri yine helva ile kapatılır.Servis tabağına ters çevrilir.Üzerine karamel sos dökülür.Toz fıstık serpilirek servis edilir.

Afiyet Olsun...

Not:Helvanın peynirli olması gerekmez.Dondurma sakızlı bulunmazsa maraş usulü de olur.Üzerine de fıstık yerine istenilen bir fıstık,hindistan cevizi serpilebilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !